Elevii români nu vor mai avea voie să folosească telefoanele mobile în școală, nici măcar în pauze. Proiect de lege pus în discuție la Camera Deputaților.
Folosirea telefoanelor mobile ar putea fi interzisă elevilor pe întreaga perioadă a desfășurării cursurilor școlare, inclusiv în pauze sau în timpul activităților organizate în afara școlii, potrivit unui proiect de lege de modificare a Legii învățământului preuniversitar, depus la Camera Deputaților.
Proiectul prevede și obligativitatea depozitării dispozitivelor în spații special amenajate pe durata prezenței elevilor în unitatea de învățământ. În cazul încălcării regulilor, telefoanele pot fi confiscate temporar și predate părinților sau elevilor, conform regulamentului intern al școlii.
Modificările propuse în proiect, pe scurt:
- consilierea psihologică a elevilor devine obligatorie,
- interzicerea telefoanelor mobile „pe întreaga perioadă a desfășurării cursurilor”;
- obligativitatea depozitării dispozitivelor electronice „în spații special amenajate”;
- extinderea monitorizării audio-video în școli;
- obligația părinților de a sesiza orice faptă de violență produsă în incinta școlii.
„În prezent, Legea nr.198/2023 nu oferă cadrul normativ necesar pentru acordarea de consiliere psihologică preșcolarilor/școlarilor care se află în situații de risc. De asemenea, monitorizarea audio-video a unităților de învățământ este sporadică și, în multe situații, împiedicată de acordul beneficiarilor secundari. Mai mult decât atât, utilizarea necontrolată a telefoanelor, inclusiv în pauze, alimentează fenomenul de cyber-bullying și distrage atenția elevilor de la interacțiunea socială sănătoasă, precum și de la procesul de învățământ”, susțin autorii proiectului în expunerea de motive.
Proiectul introduce și obligativitatea depozitării dispozitivelor electronice, „în spații special amenajate, pe toată perioada prezenței în unitatea de învățământ”.
Sunt prevăzute două excepții: folosirea dispozitivelor în scop educativ sau utilizarea acestora în spațiile autorizate explicit prin regulamentul intern al școlii.
Nerespectarea regulilor poate duce la confiscarea temporară a dispozitivelor:
„Nerespectarea prevederilor alin. (4) poate duce la preluarea echipamentului de către personalul unității de învățământ în vederea predării, după caz, către părinți/tutori legali ai beneficiarilor primari minori sau elevi conform regulamentului intern al unității de învățământ.”
Potrivit celei mai recente testări a Organizației Mondiale a Sănătății, aproape un sfert dintre elevii de gimnaziu din România suferă în timpul orelor când nu au acces la telefoane de sevraj psihologic cauzat de dependența de virtual. OMS spune oficial că acest comportament problematic este asociat cu probleme de școlarizare.

