Primăria Brașov a montat la începutul lui 2020 15 hot-spot-uri, finanțate de către UE pentru asigurarea de internet gratuit în locurile publice. Primăria Brașov a fost una dintre primele municipalități din țară care au accesat programul „WiFi4EU“, lansat de Comisia Europeană în 2019și destinat cetățenilor și vizitatorilor din UE, prin asigurarea accesului gratuit la Wi-Fi cu bandă largă în spații publice (parcuri, piețe, clădiri publice, biblioteci, centre de sănătate), pe teritoriul UE.
Factura pentru internet
Cele 15 de echipamente au fost montate în Piața Sfatului, Piața Sf. Ioan, pe Aleea de sub Tâmpa, inclusiv în clădirea telecabinei, în Parcul Central, Parcul Tractorul, parcul din Centrul Civic, în Piața Unirii, la Modarom (pentru strada Republicii), la stațiile de telecabină din Poiana Brașov.
Pentru a asigura funcționarea internetului în condiții optime și mentenanța echipamentelor, Primăria a semnat un contract în valoare de 168.256 lei fără TVA pentru perioada iunie 2026 – aprilie 2027.

