Spitalul Municipal Săcele a făcut un pas important înainte, în lupta cu infecțiile nosocomiale. Camere izolatoare, echipamente pentru dezinfecția aerului și a suprafețelor și multe altele, pe bani europeni.
Spitalul Municipal Săcele a anunțat astăzi finalizarea proiectului „Prevenția și combaterea infecțiilor nosocomiale în cadrul Spitalului Municipal Săcele”, proiect înscris în cadrul Programului Național de Redresare și Reziliență, cu finanțare 100% din bani europeni.

Obiectivul general al proiectului a fost adaptarea infrastructurii Spitalului Municipal Săcele pentru prevenirea, diagnosticul și tratamentul infecțiilor asociate asistenței medicale.
Obiectivele specifice ale proiectului au fost:
- Asigurarea infrastructurii necesare pentru izolarea pacienților prin achiziția a 2 camere izolatoare pentru pacienții cu risc infecțios;
- Dezvoltarea Laboratorului de microbiologie, în vederea creșterii capacității de testare și micșorării intervalului de timp până la eliberarea rezultatelor, prin dotarea cu analizoare automate de identificare a micro-organismelor și de efectuare a antibiogramelor, software titrare, inclusiv hotă și microscop cu software special;
- Dotarea Spitalului Municipal Săcele cu echipamente destinate reducerii infecțiilor nosocomiale (provenite din contact direct și/sau cu transmitere respiratorie sau prin aerosoli) cu echipamente pentru dezinfecția aerului și a suprafețelor, echipamente de sterilizare și protecție, pentru asigurarea asepsiei, inclusive filtre HEPA și un sistem de flux laminar la nivelul sălilor de intervenții chirurgie generală și ortopedie-traumatologie, dar și la nivelul compartimentului de endoscopie digestivă, în vederea creșterii eficacității actului medical în condiții de maximă siguranță, precum și obținerii unor rezultate conform cu standardele actuale de calitate într-un timp cât mai scurt;
- Implementarea standardelor EUCAST la nivelul Spitalului Municipal Săcele prin actualizarea procedurilor existente și instituirea unui proces de educație continua a personalului.

„Astăzi închidem unul dintre cele 3 proiecte din cadrul PNRR care se vor finaliza in aceasta perioadă!
Prin investitia in Echipamente și materiale destinate reducerii riscului de infecții nosocomiale, Spitalul Municipal Săcele am îmbunătățit gradul de siguranță și protecție al pacienților împotriva infecțiilor asociate asistenței medicale, dar și creșterea calității și încrederii în serviciile acordate populației din zona metropolitană Brașov.
Este un proiect important pentru pacienți, pentru personalul Spitalului și pentru întreaga comunitate!
Alături de celelalte două proiecte finanțate prin PNRR (extinderea ambulatoriului si digitalizarea serviciilor medicale) în cadrul Spitalul Municipal Săcele pacienții vor avea parte de servicii medicale mai sigure, mai rapide și mai complexe”, a declaratr managerul Spitalului Municipal Săcele, Emil Mailat.
Proiectul a fost demarat acum mai bine de 3 ani, la 1 martie 2023 și avea termen de finalizare data de 15 iunie 2026.
Valoarea totală a proiectului a fost de 6.146.936,60 lei cu TVA, sumă total acoperită din fonduri europene prin PNRR.




Un comentariu
Foarte bine! Felicitări