VIDEO Urs în alergare, aseară, pe strada Bisericii Române din Brașov.
Un urs a fost filmat aseară în timp ce alerga pe strada Bisericii Române din Brașov, în jurul orei 21.45.
Familia care a observat animalul, din mașină, a sunat la 112, pentru ca autoritățile să intervină.
Locatarii din zonă au primit un mesaj Ro-alert, ca să stea în casă și să nu se apropie de animal.
În ultima lună, în Brașov au fost în jur de 150 de alerte legate de prezența urșilor în zonele locuite. Trei animale au fost extrase prin împușcare sau eutanasiere, pentru că erau uși habituați (exemplare de urs care și-au pierdut frica nativă de oameni,deoarece asociază prezența umană și așezările cu o sursă sigură și ușoară de hrană), care fuseseră crotaliați și relocați deja.
Viceprimarul Dan Ghiță a explicat că împușcarea animalelor atunci când apar în localitate nu este o soluție, având în vedere că siguranța oamenilor este în pericol în cazul unor astfel de acțiuni.


Un comentariu
Când mai pierdem un brașovean din cauza inacțiunii primăriei?