Deși au plătit integral apartamentele încă de dinaintea construirii blocurilor, clienții unui dezvoltator brașovean s-au trezit că li se cer „taxe” suplimentare și de până la 15.000 de euro pentru locuințele cumpărate / 300 de familii sunt „șantajate” cu sume mari de bani de către dezvoltator.
Peste 300 de familii care au cumpărat apartamente în proiectul „Dynamic Residence 2” din Brașov trăiesc de ani de zile într-un coșmar juridic și financiar. Deși au achitat integral locuințele — unele încă din 2018 —, cumpărătorii nu sunt proprietari în acte. În loc de contractele finale de vânzare-cumpărare, oamenii se confruntă cu un model repetitiv de presiune: solicitări succesive de sume suplimentare sub amenințarea insolvenței sau a tăierii utilităților.
Un coșmar imobiliar cu 305 apartamente: Visul unei locuințe, transformat într-o «groapă fără fund»
Situația din blocurile C1 și C2 ale ansamblului Dynamic Residence 2 (dezvoltat de societatea Dynamic BuildInvest SRL) nu reprezintă un caz izolat, ci o problemă de fond ce afectează sute de persoane. Cumpărătorii au plătit sume substanțiale — de exemplu, aproximativ 97.000 de euro pentru un apartament — mizând pe promisiunile bilaterale de vânzare-cumpărare.
Astăzi, deși blocurile sunt aproape finalizate, cumpărătorii se află în imposibilitatea de a-și intabula proprietățile.
„Am ajuns într-un punct în care oamenii sunt disperați, oboliți și speriați. Sunt persoane în vârstă care și-au investit economiile de o viață și familii care au plătit integral, au așteptat ani de zile, au acceptat plăți suplimentare și totuși nu au ajuns nici astăzi proprietari”, explică unul dintre cumpărătorii afectați.
Cum cresc prețurile după achitarea integrală?
Conform dovezilor și mărturiilor strânse, după ce clienții au achitat 100% din valoarea apartamentelor, dezvoltatorul a început să introducă noi solicitări financiare, justificate prin diverse motive administrative sau fiscale.
De exemplu, se aduce în vedere clienților că trebuie acoperită majorarea de TVA, realizată anul trecut, dar aceasta este pusă în seama cumpărătorilor care achitaseră integral prețurile locuințelor. De asemenea, li s-a mai solicitat la începutul acestui an o taxă de 4.000 de euro plus TVA, sub premisa recepției, dezmembrării și notării în Cartea Funciară. Deși dezvoltatorul a promis că această majorare este „definitivă și finală” și că va prezenta documente justificative (facturi, ordine de plată), cumpărătorii susțin că au primit doar un tabel sumar într-un Google Drive.
În prezent, dezvoltatorul mai cere alți 3.000 euro + TVA și «ajustări de preț» de până la 10.000 euro acelorași clienți sub pretextul achitării creditorilor și al evitării insolvenței.
În total, sumele suplimentare impuse celor care își achitaseră deja locuințele depășesc în multe cazuri 15.000 de euro de familie. Metodele prin care aceste plăți sunt cerute sunt descrise de oameni ca fiind presiuni constante — sub amenințarea insolvenței, a executării silite a terenului sau a sistării energiei electrice.
„Capcana” cotei indivize de teren
Cea mai recentă manevră propusă de dezvoltator este încheierea unor contracte de vânzare-cumpărare doar pe o cotă indiviză din terenul de sub bloc, nu pe apartamentul efectiv, pe motiv că procedurile de recepție și apartamentare nu sunt gata. Dezvoltatorul își rezervă prin acest mecanism un termen de până la 5 ani pentru a finaliza demersurile administrative.
Notarii și avocații consultați de cumpărători trag un semnal de alarmă. Potrivit acestora, semnarea unui astfel de contract riscă să anuleze efectele promisiunii inițiale și notarea acesteia din Cartea Funciară. Practic, cumpărătorul plătește încă o dată și riscă să rămână în acte doar cu o bucată de teren sub o clădire neintabulată, vulnerabil în fața unui eventual administrator judiciar dacă firma intră în insolvență.
O altă problemă gravă de transparență enunțată de clienți derivă din structura de conducere a proiectului. În actele oficiale, Dynamic BuildInvest SRL îl are ca asociat unic și administrator pe Popa Mircea Marin. Cu toate acestea, în ședințele de criză (inclusiv pe Zoom sau în întâlniri directe), cel care negociază, prezintă situațiile financiare, cere bani suplimentari și propune schemele juridice este Martinaș Daniel-Florin, o persoană care nu figurează ca angajat sau reprezentant legal al firmei, dar care acționează ca un administrator în fapt de peste șapte ani, spun clienții. Martinaș este, de fapt, asociat cu Marian Popa în companiile Dynamic Development
Mai mult, în blocul C1 au fost semnalate situații critice în care același apartament ar fi fost promis spre vânzare către două persoane diferite, ajungându-se la executări silite și procese de lungă durată în instanță, povestesc cumpărătorii.
Același tipar se aplică în proiectele Eleven și Imperial ale aceluiași dezvoltator
Dynamic Residence 2 nu pare a fi un caz izolat. Un model identic de operare se regăsește și în alte proiecte imobiliare din Brașov ale acelorași dezvoltatori. În proiectul Eleven Residence, cumpărătorii așteaptă de aproape zece ani întabularea. Unii au fost convinși să semneze contracte pe cota indiviză, iar clădirea se află în litigiu din cauza construirii unui etaj ilegal peste autorizație, existând decizii privind demolarea acestuia.
În Imperial Residence, locatarii au fost amenințați cu tăierea curentului electric și lăsați fără branșamente definitive și fără intabulare.
De-a lungul anilor, asupra firmei Dynamic BuildInvest au fost formulate repetate cereri de insolvență și executări silite de către societăți partenere (precum Logosol Rent, Ager sau Conterm), ridicând suspiciunea unui circuit financiar creat pentru a mări artificial datoriile și a transfera presiunea pe cumpărătorii de bună-credință.
Cum explică Marian Popa costurile ascunse
Dezvoltatorul Marian Popa a răspuns solicitărilor BizBrașov de a explica de ce au apărut costuri adiționale la achiziția unor apartamente achitate integral încă din faza de proiect.
Potrivit acestuia, diferența de TVA comunicată în 2025 „a fost tratată de societate ca o consecință a regimului fiscal aplicabil, nu ca o contribuție pentru continuarea lucrărilor”. De asemenea, „actul adițional încheiat în 2026, avea un obiect și un buget distinct, referitor la lucrări, proceduri de autorizare și finalizare juridică”. „Varianta ulterioară, de vânzare pe cote-părți, reprezenta o operațiune juridică separată și opțională, prin care cumpărătorii interesați urmau să dobândească un drept de proprietate asupra unei cote indivize din teren, cu acordul creditorilor înscriși în cartea funciară”, mai spune acesta.
În ceea ce privește suma de 3.000 de euro (plus TVA) solicitată de dezvoltator zilele acestea, „nu a fost prezentată ca o nouă tranșă din prețul apartamentului și nici ca o plată obligatorie pentru toți clienții, ci ca sumă aferentă acestei tranzacții distincte, pentru persoanele care optau pentru ea. Această soluție nu mai poate fi aplicată în forma prezentată, deoarece nu au fost obținute toate acordurile necesare din partea titularilor ipotecilor”.
Răspunsul lui Popa nu explică decât parțial apariția unor costuri suplimentare. Mai exact partea majorare a TVA-ului, dar și această explicație este puțin trasă de păr, din moment ce printre cei care au fost nevoiți să achite această majorare de TVA se află inclusiv cei care au achitat integral în avans sumele solicitate de dezvoltator pe apartamentele pe care s-au încheiat promisiuni de vânzare – cumpărare.


Un comentariu
Cind statul ( asta e stat ??) este condus de hoti nu-ti ramine decit sa te lupti cu ei !
Ia-ti votat de 35 de ani ! …votati in continuare tot asa sau aveti o varianta mai ……succes!